Skip links
שינוי אקלים

שינוי אקלים

שינויי אקלים הם אחת הבעיות הדוחקות ביותר העומדות בפני כדור הארץ שלנו כיום. שינוי אקלים מתייחס לשינויים ארוכי טווח בטמפרטורות ובדפוסי מזג האוויר שנגרמים מפעילות אנושית, כמו שריפת דלק מאובנים וכריתת יערות. שינויי אקלים יכולים להוביל לתנאי מזג אוויר קיצוניים יותר, כמו גלי חום, בצורת ושיטפונות. זה יכול גם לגרום נזק לחיות בר ומערכות אקולוגיות.

שינויים אלו עשויים להיות טבעיים, אולם הגורם העיקרי לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית. שריפת דלקים מאובנים משחררת גזי חממה לאטמוספירה, הלוכדים חום וגורמים לכדור הארץ להתחמם. כריתת היערות תורמת גם לשינויי האקלים על ידי הפחתת כמות העצים שיכולים לספוג פחמן דו חמצני.

המשך השימוש בדלקים מאובנים ואובדן יערות גורמים לכדור הארץ להתחמם בקצב חסר תקדים. זה גורם לתנאי מזג אוויר קיצוניים יותר, שעלולים להיות יקרים ומסוכנים עבור אנשים וחיות בר .

גזי חממה

גזי חממה הם גזים אטמוספריים הלוכדים חום וגורמים לכדור הארץ להתחמם. גזי החממה העיקריים הם אדי מים, פחמן דו חמצני, מתאן, תחמוצת חנקן ואוזון. גזי חממה משתחררים לאטמוספירה על ידי פעילות אנושית, כמו שריפת דלקים מאובנים וכריתת יערות. הם גם נמצאים באופן טבעי באטמוספירה.

אדי מים הם גז החממה הנפוץ ביותר, אבל הוא לא נשאר באטמוספרה לאורך זמן. הוא מוסר במהירות על ידי משקעים. פחמן דו חמצני הוא גז החממה השני בשכיחותו והוא נשאר באטמוספירה במשך זמן רב. מתאן הוא גז חממה פחות בשפע, אבל הוא הרבה יותר יעיל בלכידת חום מאשר פחמן דו חמצני. תחמוצת החנקן היא גז חממה חזק מאוד שנפלט מפעילות אנושית, כמו חקלאות ושריפה. אוזון הוא גז חממה שנמצא באטמוספרה העליונה.

טביעת רגל פחמנית

ישנן דרכים רבות לעזור להפחית את השפעות שינויי האקלים. דרך אחת היא לקזז את טביעת הרגל הפחמנית שלך, כמות הפחמן הדו חמצני שנפלט לאטמוספירה כתוצאה מפעילות אנושית. ניתן לעשות זאת על ידי השקעה באנרגיה מתחדשת, כמו אנרגיה סולארית או רוח . אתה יכול גם לקזז את טביעת הרגל הפחמנית שלך על ידי נטיעת עצים או קניית זיכוי פחמן. דרך נוספת לעזור להפחית את ההשפעות של שינויי האקלים היא לעשות בחירות בנות קיימא יותר בחיי היומיום שלך, כמו שימוש בפחות מים ואנרגיה, מיחזור וקומפוסטציה.

טביעת רגל מים

טביעת רגל מים היא כמות המים הכוללת המשמשת לייצור מוצר או שירות. טביעת הרגל של המים של אדם, חברה או מדינה היא סכום השימוש הישיר והעקיף שלהם במים. טביעת הרגל הישירה של המים היא המים הנצרכים או מזוהמים ישירות על ידי אדם, חברה או מדינה. טביעת הרגל העקיפה של המים היא המים הנדרשים לייצור הסחורות והשירותים שהם צורכים. זה כולל את המים המשמשים לגידול מזון, גידול בעלי חיים, ייצור מוצרים וייצור חשמל.

טביעת רגל המים של האדם הממוצע היא כ-2,000 ליטר ביום. טביעת רגל המים של האמריקאי הממוצע היא כ-5,000 ליטר ליום. האדם הממוצע בטביעת רגל המים של אפריקה הוא כ-1,000 ליטר ליום. טביעת הרגל של המים של מוצר היא סכום המים המשמשים לייצור כל המרכיבים של אותו מוצר. טביעת רגל המים של המבורגר היא כ-2,400 ליטר. טביעת רגל המים של זוג ג’ינס היא כ-8,000 ליטר. טביעת רגל המים של כוס קפה היא כ-140 ליטר.

קומפוסט

קומפוסט הוא תהליך של פירוק חומר אורגני, כמו שאריות מזון ועלים, לתיקון אדמה עשיר בחומרים מזינים. ניתן לעשות זאת בבית או באמצעות תוכניות עירוניות.

מחזור

מחזור הוא תהליך של הפיכת חומרי פסולת למוצרים חדשים. זה עוזר להפחית את הזיהום ולחסוך במשאבים.

מחזור
קופסת מחזור (צילום: Shutterstock)

חיים ברי קיימא

חיים בר קיימא עוסקים בקבלת בחירות ששומרות על הסביבה. זה כולל הפחתת צריכת האנרגיה שלך, מיחזור, קומפוסטציה ושימוש בפחות מים. המשמעות היא גם תמיכה בעסקים שאחראים לסביבה.

קיזוז פחמן ושינוי אקלים

קיזוז פחמן מפצה על טביעת הרגל הפחמנית שלך על ידי השקעה באנרגיה מתחדשת או נטיעת עצים. פרויקטים של אנרגיה מתחדשת ממומנים על ידי קיזוזי פחמן כדי לעזור להפחית את השימוש בדלקים מאובנים ולהילחם בשינויי האקלים. כשאתה קונה קיזוז פחמן, אתה תומך בפרויקטים האלה ותורם למאבק בשינויי האקלים.

נקודות פחמן ושינוי אקלים

זיכוי פחמן הם סוג של היתר סחיר המייצג את הזכות לפלוט טון אחד של פחמן דו חמצני. ניתן לקנות ולמכור אותם כדי לסייע בקיזוז פליטת גזי חממה.

אנרגיה מתחדשת ושינוי אקלים

פרויקטים של אנרגיה מתחדשת כוללים אנרגיה סולארית ורוח, הידרואלקטריות, נטיעת עצים, יוזמות נגד כריתה בלתי חוקית, פרויקטים של בישול נקי, לכידה ואחסון פחמן, טיפול במים, קומפוסטציה ומחזור, שאינם משחררים גזי חממה לאטמוספירה. פרויקטים אלה גם יוצרים מקומות עבודה ועוזרים להפחית את התלותנו בדלקים מאובנים.

אנרגיה סולארית היא המרה של אור השמש לחשמל, בין אם ישירות באמצעות פוטו-וולטאים (PV), או בעקיפין באמצעות כוח סולארי מרוכז (CSP). כוח רוח הוא המרת אנרגיית הרוח לחשמל, או על ידי שימוש בטורבינות לייצור חשמל, או על ידי שאיבת מים. הידרואלקטריות היא ייצור חשמל ממים נעים, בדרך כלל מנהרות או סכרים. יוזמות נגד כריתת עצים לא חוקיות עוזרות להגן על יערות ולהפחית את כריתת היערות.

Clean Cookstoves Projects מספקים תנורים נקיים ויעילים למשקי בית במדינות מתפתחות. זה מפחית את פליטת הבישול ועוזר לשפר את איכות האוויר. פרויקטים של לכידה ואחסון פחמן לוכדים פחמן דו חמצני מתחנות כוח ומאחסנים אותו מתחת לאדמה כדי שלא ייכנס לאטמוספירה. מתקני טיפול במים עוזרים לשפר את איכות המים ולהגן על מערכות אקולוגיות מימיות. קומפוסט הופך את פסולת המזון לתיקון אדמה עשיר בחומרים מזינים, בעוד מיחזור מסייע להפחית את כמות החומרים שמגיעים בסופו של דבר למזבלות.

כיורי פחמן ושינוי אקלים

כיורי פחמן הם מאגרים טבעיים או מלאכותיים האוגרים פחמן דו חמצני. הם עוזרים לקזז פליטות של גזי חממה ולהאט את קצב שינוי האקלים. יערות הם כיור הפחמן הטבעי הגדול ביותר. עצים סופגים פחמן דו חמצני מהאטמוספירה ומאחסנים אותו בעלים, בענפים ובגזע שלהם. כאשר עצים נכרתים או שורפים, הם משחררים את הפחמן הדו-חמצני המאוחסן בחזרה לאטמוספירה. קרקעות הן עוד כיור פחמן טבעי גדול.

חומר אורגני בקרקע אוגר פחמן דו חמצני בצורה של פסולת צמחים וחומרים אורגניים אחרים. כאשר קרקעות מעובדות או מופרעות, הן משחררות את הפחמן הדו-חמצני המאוחסן בחזרה לאטמוספירה. האוקיינוס ​​הוא כיור הפחמן המלאכותי הגדול ביותר. פרויקטים של לכידה ואחסון פחמן שואבים פחמן דו חמצני מתחנות כוח ומתקנים תעשייתיים אל האוקיינוס ​​שם הוא מאוחסן בצורה של פחמן דו חמצני מומס.

פליטי אקלים

פליטי אקלים הם אנשים שנאלצים לעזוב את בתיהם בגלל השפעות שינוי האקלים. זה כולל אנשים שנעקרו מאירועי מזג אוויר קיצוניים, כמו הוריקנים ושיטפונות, ואנשים שנאלצים לעזוב את בתיהם עקב השפעות של שינויי אקלים ארוכי טווח, כמו עליית פני הים ובצורת. ההערכה היא שיש כיום 25 מיליון פליטי אקלים ברחבי העולם. מספר זה צפוי לגדול למיליארד אחד עד 2050.

Leave a comment

WeCreativez WhatsApp Support
צוות תמיכת הלקוחות שלנו כאן כדי לענות על שאלותיך. תשאל אותנו כל דבר!
? היי, איך אוכל לעזור?